Dekoratif Balkon ve Veranda Aksesuarları

Ev dekorasyonunu güzelleştiren en önemli eşyalar aksesuarlardır. Balkon ister büyük ister küçük olsun özelliklede yaz aylarında sıkça kullanılır. Dekoratif tepsi modelleri balkonları bir köşesinde olabilir. İçine mum ve çiçek yerleştirilebilir. Metal aksanlı ve cam kandiller de oldukça gösterişlidir. İçine konulan mum da bu sayede sönmez ve yangın çıkartmaz. Fazla rüzgar almayan alanlarda sallanan süslerde kullanılabilir. Aria model paspaslar ev dekorasyonunda balkon gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Her renge kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Küçük delikli dekoratif sepetler her zaman için oldukça kullanışlıdır. Bununla birlikte içine koyulacak muhakkak bir şeyler bulunur. Balkon dekorasyonu için uygun ürünlere Chakra mağazalarından uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Dekoratif Balkon ve Veranda Aksesuarları 2 Dekoratif Balkon ve Veranda Aksesuarları

Küçük Balkonlarda Yaza Hazırlık

Şehir hayatında balkonlar gittikçe küçülmektedir. Apartmanlarda balkonlar çamaşır asmak için ya da depolamak için kullanılır. Fakat balkon ne kadar küçük olursa olsun tadının çıkarılması gerekilen bir alandır. Büyüklüğü ne olursa olsun balkonlarda bitki kullanılır. Saksılar balkon demirlerine asılarak alan tasarrufu yaratılabilir. En çok yapılan yanlışlardan birisi de balkonda masa olması gerektiği düşüncesidir. Hasır bir koltukla bile dekorasyonunuzu sağlayabilirsiniz. Ev dekorasyonunda kullandığınız rafları balkonlarda da kullanabilirsiniz. Duvar saksıları sayesinde hem yer kazanırsınız hem de dekoratif bir görünüm elde edersiniz. Balkonunuzda duvar ve yer süslemesi alanı daraltmayacak tasarımlardır. Balkonlarda köşe sedir takımları da kullanabilirsiniz. İkea, Tekzen ve Koçtaş gibi markalar alandan tasarrufu nasıl sağlayacağınız yönünde yol gösterici olacaktır.

Küçük Balkonlarda Yaza Hazırlık 2 Küçük Balkonlarda Yaza Hazırlık

Bahçe Dekorasyonunda Yüzme Havuzu

Bahçenize yüzme havuzu yaptırırken mimar, mühendis ve dekoratör ile çalışma yapmanız gerekmektedir. Fakat bununla birlikte sizin fikirlerinizde önemlidir. Kare yapılı bir eve keskin hatları olan bir havuz yakışır. Havuzunuzda çevre dostu sistemleri kullanabilirsiniz. Bunun yanında yavaş olmayan pompalar, su tasarrufuna yardımcı olan kartuş filtre, güneş enerjisi ile ısınan havuz suyu ve LED ışıklandırma sistemi oldukça faydalı olacaktır. Havuz zemini için seramik uygundur. Havuz temizliğinde klor sağlığa zarar vermektedir. Onun yerine ozon teknolojisi veya UV ışınları ile havuz zararlı canlılardan arındırılabilir. Bununla birlikte eski model havuzlara yenileme işlemleri yaparak teknolojik ayrıcalıklar getirilebilir. Bu sayede havuzun mimarisi ve şekli de korunmuş olur.

Bahçe Dekorasyonunda Yüzme Havuzu 2 Bahçe Dekorasyonunda Yüzme Havuzu

Dekoratif Bahçe Çeşmeleri

Bahçe çeşmesi bahçe dekorasyonuna gösteriş getirecek bir uygulamadır. Ev dekorasyonu kadar bahçe dekorasyonuna da önem gösterenlerin vazgeçilmezidir. Her çeşme her bahçeye uyum sağlamaz. Hem yapı hem şekil açısından çok fazla ayrıntı vardır. Çeşme malzemesi kategorisinde mermer, taş ve granit gibi seçenekler varken çeşme yapısı olarak fiberglas, seramik ya da metal türevleri çeşmelerde mevcuttur. Hem bütçeye hem dekorasyona uygun seçim yapılmalıdır. Beton en dayanıklı malzeme olmakla birlikte metal aksanlarda dayanıklıdır ancak pas tutması daha kolaydır. Duvar çeşmelerinin yanında ortada bir heykel halinde bulunabilen çeşmelerde mevcuttur. Aynı zamanda çeşmenin yerleşimi, bakımı ve çeşmenin yeri önemlidir. Bahçe çeşmeleri sabit olabileceği gibi aynı zamanda da portatifte olabilir.

Dekoratif Bahçe Çeşmeleri 2 Dekoratif Bahçe Çeşmeleri

İlgi Çekici Bahçe Aydınlatmaları

Aydınlatma sistemleri ev dekorasyonunda da olduğu gibi aynı zamanda bahçe dekorasyonunda çok ihtiyaç vardır. Özelliklede bahçeli ev sahipleri yaz aylarında evin içinden çok dışını yani bahçesini kullanmaktadırlar. Bununla birlikte bahçe büyüklüğüne göre bir aydınlatma seçilmesi gerekmektedir. Geniş bahçeler için fazlaca aydınlatma kullanmak gerekir. Bunun dışında aynı zamanda küçük bahçeler içinse küçük ama dekoratif aydınlatmalar kullanılabilir. Yeni çıkan aydınlatma modelleri arasında çiçek ya da ağaç görünümlü modeller bulunmaktadır. Gelen misafirlerinizi oldukça şaşırtacak bu modellerle bahçenizde doğallığı korumuş olursunuz. Aynı zamanda devasa büyüklükte olabilecek ışıklandırmalar hem bahçenizde gerekli aydınlatmayı yaratacaktır hem de uygun mobilyalarla kullanılırsa sizi ileri bir dekorasyon sahibi yapacaktır.

İlgi Çekici Bahçe Aydınlatmaları 2 İlgi Çekici Bahçe Aydınlatmaları 3 İlgi Çekici Bahçe Aydınlatmaları

Bahçe Aydınlatmasında Fener Kullanımı

Bahçe dekorasyonunuzda kullanacağınız aydınlatma seçenekleri ev dekorasyonunda olduğu gibi çok fazladır. Bahçe aydınlatması bahçe aksesuarları ve mobilyalara uygun olarak yapılmalıdır bu sayede dekorasyonda bir bütünlük oluşur. Bahçe fenerleri bahçeyi güzel göstereceği gibi hoş vakit geçirmenizi sağlar. Vitray bahçe fenerleri rengarenktir. Bahçenizde aradığınız eğlenceli bir görünümse eğer bu fenerler oldukça idealdir ve aynı zamanda taşınabilir. Metal çerçeveli cam kaplama fenerler ise oldukça kullanışlıdır hem nostaljik bir hava katar hem de dayanıklıdır. Taşınabilir fenerler dışında toprağa monte edilebilen fenerler de bulunmaktadır. Bunların dışında bahçenizde ne kadar zaman geçirdiğiniz ve nerelerde aydınlatma ihtiyacınız olduğu gibi önemli etkenler de bulunmaktadır.

Bahçe Aydınlatmasında Fener Kullanımı 2 Bahçe Aydınlatmasında Fener Kullanımı

Kışa Hazırlanan Bahçelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz ayları bitkiler için oldukça iyi geçmektedir. Ancak kış aylarına yaklaşmasıyla bitkilerin kaybedilmemesi için dikkat edilmelidir. Ev dekorasyonunda bahçe tasarımına önem verenler için önemli bir unsurdur. Sonbahar aylarında bitkilerin budanması gerekmektedir. Gül budaması ise Nisan ayında yapılmalıdır. Yeni çim ekimleri yapılabilir. Gübreleme işini de sonbaharda yaparsanız oldukça verim sağlarsınız. Bunların dışında yaz aylarında canlı kalan ağaç ve çiçek grupları vardır. Yazın görüntüleri hoş olsa da kışın verdiği soğukluk ile donarak ölebilirler. Bunun için yaz ağaçlarını çuval benzeri örtülerle sarmak gerekir. Narin yaz çiçeklerinin de üstlerini ince örtüler ile örtmek gerekir. Bu malzemeler bahçe işleriyle uğran dükkanlarda rahatlıkla bulunabilir.

Kışa Hazırlanan Bahçelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapalı Balkonlarda Dekorasyon Şekli

Evleri özellikle de giriş katında olanlar ya da çok soğuk bölgelerde yaşayan insanlar genel olarak kapalı balkon kullanırlar. Eve dahil olan bu alanlar camla kaplıdırlar. Bu sayede hem evde hem dışarıda olmuş olursunuz. Bunun yanında kendinize ait bir eviniz yoksa ve apartmanda oturuyorsanız balkonunuzu kapatmak apartman sakinlerini biraz kızdırabilir. Bunun öncelikle apartman yöneticinizle konuşmanızda yarar vardır. Balkonları kapatırken kullanılan ürünle PVC, alimünyum doğrama ve cam ile kapatılabilir. İyi bir manzara varsa eğer cam malzeme ile kaplama yapabilirsiniz. Cam daha sağlıklıdır ancak ses ve ısı yalıtımı yapmamaktadır. Bu ürünler arasında fiyat farkı olmamakla birlikte balkonu depo alanı olarak kullanacaksanız eğer PVC veya alimünyum doğrama daha uygundur.

Kapalı Balkonlarda Dekorasyon Şekli 2 Kapalı Balkonlarda Dekorasyon Şekli

Açık Havada Şömine Şöleni

Ev dekorasyonunda şömine iç mekanlarda olduğu gibi dış mekanlarda da kullanılır. Terasta, balkon ve bahçede şömine kullanılabilmesi için öncelikle dumanı çekebilecek bir bacanın olması gerekmektedir. Bundan ayrı olarak baca yapımı uygun eğilse bacasız şömine kullanılmalıdır. Açık alanlarda kullanılan şömineler ısıtma amaçlı değildir. Bu şömineler etrafındaki mobilyalar üzerinde oturanları biraz ısıtır ve dekoratif görünüm sağlar. Sık yağış alan bölgelerde şömine kullanımı doğru değildir. Baca kullanımı için uygun fikirleri ancak işin profesyonelleri tarafından keşif yaptırarak öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte dışarıdaki şöminelerde taş işlemeleri ilgi çekicidir. Aynı zamanda bu şöminelerde barbekü keyfi de yapılabilir. Bacasız olan şömineler ise her yere taşınabilirler.

Açık Havada Şömine Şöleni 2 Açık Havada Şömine Şöleni 3 Açık Havada Şömine Şöleni

Dekoratif Kış Bahçesi Düzenlemeleri

Ev dekorasyonunuzda bahçenizi kış için de ilgi çekici bitkilerle süsleyebilirsiniz. Kış aylarında bahçe düzenlemesi yapmak önemlidir. Evin içinden dışarısının nasıl göründüğü önemlidir bu nedenle sadece kış odaklı değil ilkbahar aylarının geçişleri de düşünülmelidir. Misafirlerinizi ağırlayabilmek adına pergola ve çardak kullanımı iyi olacaktır. Bu sayede sıcacık bir görüntü oluşturmuş olursunuz. Aynı zamanda kışın süsleme için çardak çok kullanışlıdır. Kışın çok daha az insanin dışarıda olduğunu ve yerlerin yağmurla ya da karla kaplanacağını düşünürsek aydınlatmanın ne kadar da önemli olduğunu anlarız. Kış bahçelerinde şömine ya da ateş yakmak oldukça nostaljiktir. Kış bahçesi için dayanıklı bahçe bitkileri kullanarak bakımlarını sürekli halde yaptığınız sürece dekoratif bir görünüm elde edersiniz.

Dekoratif Kış Bahçesi Düzenlemeleri 2 Dekoratif Kış Bahçesi Düzenlemeleri